Записи о Нишу 1914-1918
- бy admin
Позивамо вас на промоцију треће књиге едиције
“Записи о Нишу 1914-1918” , аутора др Милана Ранђеловића.
Субота, 30.11.2024. у 17 сати , Сајам књига – Хала Чаир
“Записи о Нишу” представљају антологијске збирке историјских наратива путописаца који су од 3. до 21. века пролазили кроз Ниш и оставили запажања о нашем граду. Претходно су објављене две књиге: “Записи о Нишу 269-1877” и “Записи о Нишу 1877-1914”. Ова, трећа књига коју промовишемо насловљена је “Записи о Нишу 1914-1918” и обухвата сведочанства људи који су боравили у Нишу за време Првог светског рата. Књигу чине реконструисане биографије аутора и одломци из њихових записа који се односе на Ниш. Књиге не представља само компилацију записа који су већ познати нашем читалаштву и науци, већ је аутор проналазио нове изворе и тиме увећао корпус наратива из којих се изучава историја нашег града. Однос између до сада познатих записа о Нишу у овом периоду и нових, које је у књизи објавио, је 30% : 60%, те књига представља ванредни допринос српској историографији и изучавању локалне историје Ниша. Укупан број наратива у овој књизи је 177. Додатне вредности књиге представљају опус сведочаства аустроугарских заробљеника у Нишу (Чеха, Мађара…) и извори о Нишу за време окупације 1916-1918, што је до сада био готово непознат период (када су непосредна сведочанства у питању). Дакле, у питању је научни наслов (стручна монографија) комерцијалне природе. Од објављивања прве књиге 2013. године едиција је практично постала институција, наслов са високом цитираношћу у научним круговима и великим комерцијалним успехом.
Биографија аутора:
Историчар и доктор филолошких наука Милан Ранђеловић (1981) научни је сарадник Иновационог центра Универзитета у Нишу. Бави се проучавањем историје Ниша у османском периоду и промоцијом културно-историјске баштине јужног дела централне Србије. Рођен је у Нишу, где је похађао основну школу и гимназију Бора Станковић. На Департману за историју Филозофског факултета у Нишу дипломирао је 2005. године. На Модулу култура Филолошког факултета у Београду докторирао је 2021. године на тему Културне прилике у Нишу у XИX веку у време османске управе: архивистичко-документалистички приступ, под менторством проф. др Бојана Ђорђевића. Аутор је на десетине научних радова различитог формата, учесник је у бројним пројектима, емисијама и документарцима о Нишу. Због доприноса у промоцији угледа и историјске баштине Ниша 2023. године био је кандидат у најјужем избору за највеће признање града – Награду 11. јануар.
Учествују:
– Др Далибор Велојић, вишки научни сарадник Института за српску културу (Лепосавић), рецензент – Проф. др Зоран Симоновић, уредник издавачке куће “Економика” – Др Милан Ранђеловић, научни сарадник Иновационог центра Универзитета у Нишу, аутор.