IZ DVA UGLA/ FROM TWO PERSPECTIVES – izložba Vesne Vasović i Đorđa Aralice
-
by
admin
IZ DVA UGLA/ FROM TWO PERSPECTIVES naziv je izložbe Vesne Vasović i Đorđa Aralice, koja će biti otvorena u petak, 12. decembra, u Galeriji Niškog kulturnog centra, sa početkom u 19 sati.
Vesna Vasović – Zapisi intime
Kontinuitet u poetici i slojevitost u izrazu umetnice Vesne Vasović imaju svoj logičan tok u njenim aktuelnim radovima. Slike koje na neposredan ali odmeren način otkrivaju elemente ličnog iskaza, obiluju atributima ženstvenog i ispunjene su sekvencama intime. Kompozicione celine u svom fokusu imaju telo devojke koje je svojom suštinom otelotvorenje emocije. Refleksije koje ono uspostavlja svojim položajem, gestom ili držanjem, nagoveštavaju iskustveni segment, njenu prirodu, htenja.
Detalji koji proističu iz sižea dela ili ga iniciraju, čine konstantu likovnog pristupa Vesne Vasović. Specifičan koloristički registar konstanta je, proistekla iz shvatanje slike i njene suštine. Slike iz recentnog ciklusa nagoveštaj su nove likovne celine čija su vitalnost i svežina u izrazu nesumnjivi.
Dr um. Slobodan Radojković, redovni profesor Fakulteta umetnosti u Nišu
Vesna Vasović je magistrirala na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, gde je na odseku Slikarstvo završila i osnovne studije. Član je Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS). Svoje slike samostalno i grupno izlaže u Srbiji i u inostranstvu.
Tokom studijskog boravka u Umetničkom centru/Cite Internationale des Arts u Parizu, na međunarodnoj izložbi dobila nagradu za sliku “Prix du Pientre”. Bečka aukcijska kuća “Im Kinsky” uvrstila je njene slike u svoje izlagačko poslovne aktivnosti.
Predaje na Univerzitetu Metropolitan na Fakultetu digitalnih umetnosti.
Đorđe Aralica, Iz dva ugla
Svojim skulpturama, objektima svakodnevne stvarnosti, autor Đorđe Aralica nudi nam komentar savremene „humane situacije“, obeležene slomom „starih“ i nastajanjem „novih“ realnosti — procesom u kojem je pojedinac suočen sa izazovom harmonizacije objektivnog i subjektivnog doživljaja stvarnosti. U skladu sa svojom poetikom, i ovom izložbom Aralica nudi ličnu refleksiju na tranzitorni fenomen identiteta mesta i jedinke. Ipak, za razliku od umetnosti asamblaža, Aralica ne koristi prave, već izgrađuje svoje, lične i monumentalizovane interpretacije formi. Izbor materijala i postupka izrade postaje deo narativnog konteksta samih dela. U brojnim izjavama autor je naglašavao značenje lanaca kao simbola slobode, povezanosti i tolerancije.
Dr Marina Mihaljević, istoričar umetnosti
Državni univerzitet u Novom Pazaru
Đorđe Aralica je rođen 1963. godine u Otočcu. Diplomirao vajarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu u klasi Akademika Profesora Nikole Jankovića 1993. godine. Doktorirao višemedijsku umetnost na Interdisciplinarnim studijama Univerziteta umetnosti u Beogradu 2020. godine kod menotora Profesora Branimira Karanovića. Član je ULUS-a i ULUPUDS-a sa statusom camostalnog umetnika.
Araličino umetničko interesovanje je u domenu istraživanja međuodnosa skulptoralne forme, medija i prostora, kao i česte suprotstavljenosti umetnosti skulpture efemernom kontekstu savremenog sveta.
Boravio je u SAD-u, Izraelu, Italiji, Grčkoj, Turskoj i Bugarskoj. Izlagao je na više od šezdeset grupnih izložbi i priredio je trideset šest samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Njegovi radovi uvršteni su u više domaćih i inostranih umetničkih kolekcija. Dobitnik je prestižne internacionalne nagrade Polok–Krasner fondacije za 2019/20 godinu kao i Nagrade Grada Beograda “Despot Stefan Lazarević” za 2023. godinu.