Дани жалфије су етно-културолошка манифестација коју ће од 2018. године НКЦ преобликовати, додатно профилисати и оденути у потпуно ново концепцијско и организационо рухо. Једна од окосница ове манифестације, која ће убудуће трајати најмање три дана, и даље ће бити афирмација аутентичног народног стваралаштва у најразличитијим доменима и презентација најплодотворнијих аспеката културног аматеризма, али ће посебна пажња бити усмерена и на све подстицајнију област старих заната и истраживање, преиспитивање и реафирмацију аутентичних кулинарских и гастрономских екстраваганци овог дела Србије. Дани жалфије ће такође, у духу традиције (ова манифестација добила је назив по жалфији, заштићеној биљној врсти која у Србији у природи расте само у Сићевачкој клисури), бити проткани и еколошким духом и свешћу о потреби очувања животне средине, тако да ће део програмских активности обавезно бити посвећен заштити природног и етнолошког наслеђа по којем је наш крај одувек био препознатљив.
Дани жалфије ће се одигравати на неколико локација у Нишу и околини, али ће централна збивања бити везана за село Сићево, у чијем непосредном окружењу жалфија и успева као природна реликтна популација. Паралелно с Данима жалфије одвијала би се у Нишу и Међународна фото-колонија, што ће омогућити да најважнији аспекти ове етно-културолошке манифестације буду забележени на најаутентичнији могући начин.
У част ове свете биљке, која је под заштитом, сваке године крајем маја одржавају се културно-привредне и туристичке манифестације. Жалфија (кадуља, славуља, калавер, куш), медитеранска биљка које највише има у Далмацији и на Црногорском приморју, као ендемска, аутохтона врста успева и у Сићеву, на обронцима Сврљишких планина. Да би се сачувало ово јединствено станиште у Србији, биљка је стављена под заштиту, а у Сићеву се сваке године крајем маја, кад ова биљка цвета, одржава културно-туристичка манифестација "Дани жалфије" коју организују Нишки културни центар, Сићево, Нишка бања и бројне организације у области заштите природе.